Smetanův vtípek

Muzikologický objev tvůrčí skupiny Horák-Kalaf k milované opeře Prodaná nevěsta

Zdálo by se, že hudební věda už dokonale zmapovala vše kolem nejslavnější a vpravdě české opery Prodaná nevěsta. Podrobná bádání (dnes už známé dvojice Kalaf-Horák) však přináší úplně čerstvý poznatek.

V novinovém referátu z roku 1866 o přípravách premiéry v Prozatímním divadle čteme: „Nevalný dojem z generální zkoušky umocnil výbuch smíchu jednoho muzikanta v orchestru na zcela nevhodném místě…“.  Pátrání v divadelních dokumentech odhalilo, že tím neukázněným muzikantem byl jistý František Batula, houslista. A co ho na konci druhého jednání opery vyvedlo z míry? Scéna samotného podpisu o prodeji nevěsty, kdy prvorozený Míchův syn uvádí své falešné příjmení triumfálním zvoláním v kvartovém intervalu: Jeník Horák!

Smetanův dům

Dům v Havlíčkově Brodě (Deutschbrod), kde bydlel Smetana

My už dnes také víme, že se Bedřich Smetana vůbec na houslistu nehněval. On totiž na něj ten hudební vtípek přímo nastražil. Muzikant František Batula byl jeho kamarád z premonstrátského gymnázia v Německém Brodě. A tam byl pro bujaré studentíky vděčným objektem zábavy proslulý místní hasič a trubač jistý Hans Horak, jenž při cestě k požáru zběsile troubil známý hasičský signál. HasičiPři velkém počtu Horáků v Německém Brodě se mu dostalo přízviska Horák Hoří. Další Smetanův studentský přítel z Německého Brodu Karel Havlíček složil a drnkaje na svou kytaru pěl přiléhavou rýmovačku:

Velký oheň vzplanul v Brodě,
hasič s vědrem pádí k vodě.
Zakop, spadl po hlavě,
teď se ráchá v Sázavě.
Horák Hoří vytrubuje,
potom i on v proudu pluje,
troubením zprvu splašeni
nemají se k hašení
ti, jež zdobí skvělé helmy.
Koupel příjemná je velmi!
Kdopak by teď plnil vědro,
když je všude kolem vedro.
Z chalupy jen popel zbyl
a Horák vše odtroubil.

Hans-Horak

Medaile z pozůstalosti Hanse Horaka

Medaile z pozůstalosti Hanse Horaka

Ale abychom se vrátili k naší opeře. Tu vděčnou hudební tečku pro lyrického tenora Jindřicha Poláka v roli Jeníka připsal Smetana do partitury dodatečně na poslední chvíli, zřejmě se svolením libretisty Sabiny. A můžeme si jen představovat, jak si vychutnal kamaráda v orchestřišti, když Horákovo Hoří zaznělo…

Jeník Horák

Jeník Mícha alias Horák podepisuje prodej Mařenky